Püf Noktası Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ve Ekran Kartı Numaralarının Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ve Ekran Kartı Numaralarının Anlamı
Merhaba Arkadaşlar , farklı sitelerden okuyup incelediğim ekran kartı bilgilerini burada sizlerle paylaşmak istedim..Eminim ki bu temel bilgiler ile iyi bir ekran kartını artık tek başınıza seçebilirsiniz.

1-) Ekran Kartlarındaki Numaralar Bize Neyi Anlatır.

AMD ekran kartlarında;

İlk numara seriyi gösterir. Örneğin HD 6850, HD 7850. Görüldüğü üzere 7 numarası daha büyük olduğundan HD7850 daha yeni bir karttır...
İkinci numara kartın seviyesini gösterir. 0-5 arası giriş seviyesi, 6-7 orta seviye, 8-9 üst seviye olarak nitelendirilebilir.
Üçüncü numara ise bulunduğu bölümdeki çıkan kartların seviyesini gösterir. Örneğin: HD4830, HD4850, HD4870...

Fakat sadece buna göre nitelendirilemez. Örneğin HD4850'de 8 rakamı, HD5770'te 7 rakamı olmasına rağmen HD5770 daha üst seviye bir karttır. Bu da yeni mimari olmasından kaynaklanır.(Yani daha yeni bir üretim olmasındandır.)

Nvidia ekran kartlarında ise;
İlk numara ATI'de de olduğu gibi seriyi gösterir. GTX560, GTX660 gibi.
İkinci numaraysa seviyeleri belirler. 0-4 alt seviye, 5-6,7 orta seviye, 8-9 üst seviye ekran kartlarına tekabül eder.

Nvidia, ATI ekran kartlarını kıyaslarkense testlere göre yorum yapmak gerekir çünkü HD7950, GTX680'den daha üst seviye bir ekran kartı gibi görünürken GTX680 biraz farkla daha öndedir.

Yani Ekran kartı alırken öncelikle hangi seriyi istediğimize karar vermeliyiz , ayrıca bu fiyatlada orantılıdır. Seri yenilendikçe fiyat artar. Daha sonra karar verdiğimiz seri arasından seçim yapmalıyız. Örneğin : Amd ekran kartından 67 ya da 69 ile başlayan seriye karar verdik bundan sonrası için seçimimiz şöyle olur 6750-6770 ya da 6950-6970 olanlardan birini seçmeye çalışırız. Burdada olay şudur 69 lu seri 67 liden daha iyidir. 69 lu olanlardan ise 6970 li olan 6950 li olandan daha iyidir ve fiyatta buna göre orantılıdır.

2-)

Ekran Kartında Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir. (GB - BİT Olayları )

Evet Ekran kartını alıp eve geliyoruz 4gb 64 bit ekran kartı ile Crysis 3 oynamak istiyoruz ve menüde donuyor :) Aslında önemli olan ekran kartının bellek miktarı değildir. Bit miktarı da çok önemli bir etkendir.

İlk önce bir örnek verelim:
4 gb Gddr3 64 bit gt630
1 gb Gddr5 256 bit Amd HD 6570

Amd HD 6570 performans olarak gt630 5'e katlar. Nedenini şöyle açıklayabiliriz.

Bit ekran, Ekran kartı üzerindeki gpu ile yine ekran kartı üzerindeki ramlerler arasında iletilebilecek data miktarını gösteren bir birimdir.

Gddr Ddr3 gddr5 ise bellek tipleri olup Gddr3 ile arasında 3 kat bellek işleme hızı vardır, Ddr3 ve Gddr3 3 kat bellek işleme hızı vardır.
GPU: Biz nasıl İ7,İ5'den iyidir diyorsak ekran kartı dünyasında da bu vardır şimdi gider. Ati X1900 512 bit ggdr3
3 gb bir ekran kartı alırsak en fazla just cause 2'yi ultrada oynarız.
Ekran kartındaki değeri; kartın her saat(clock) döngüsünde GPU(Graphic Process Unit=Grafik İşleme Birimi) ile RAM arasında taşıyabileceği veri miktarını ifade eder. Bu kartın genel bellek aktarım bileşenidir. Daha çok veri aktarımı ekrana görüntüyü daha hızlı çizmeye ve yüksek çözünürlük elde etmeye ve pürüzsüz yüksek nitelikli görüntü elde etmeyi mümkün kılar.

Bir kartın gerçek veri aktarımı, bit yerine saniye başına gigabytes cinsinden ölçülür. Bu değer kartın RAM(Random Access Memory=Rastgele Erişim Belleği) frekansına ve veri yolu bit değeri birleşimine göre farklılık gösterir. Gigabytes değeri bit hızının 8 ile bölünmesiyle hesaplanır.

Örnek olarak 3GB RAM miktarı olan 128 bit bir kartın veri aktarımını bulmak için: 3000 X 128 / 8 = 48000 (Yani 48GB/s)
3GB RAM 256 bit olan kartta bu 96GB/s değerindedir.
3GB RAM 384 bitte ise 144GB/s'dir.
Yani Ekran kartının GB ı ne kadar yüksek olursa olsun Bit miktarı düşük ise o kartın performansı düşüktür.
Veri aktarım hızı ne kadar yüksek ise bilgisayarın işleyebileceği veri kapasitesi de o kadar artar. Eğer oyun bağımlısı değilsen (bağımlılıktan kastım; Oyunculukta FPS(Frame Per Second=Saniye Başına Kara) değeri vardır. bu değer ne kadar yüksekse oyundaki akıcılıkta o derece iyidir) veya çizim işleriyle uğraşmıyorsan 256bitlik bir karta ihtiyacın yoktur. 128bit 1GB veya 2GB bir ekran kartı işini hallice görecektir.
Bunu şöyle düşünün: 12 elma var biri 4 saniyede 6 elma topluyor diğeri de elmaları 2' er 2'er topluyor.
Hızlı olan kazanır.
Burdan şu sonuç çıkar ekran kartı alırken tek bir özelliğe bakmak gerekir.
Umarım Yardımcı Olabilmişimdir. Ben Beğendim umarım sizde beğenirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, bytekin07, Alo_Azrail ve 6 diğerleri

By_Casparov

By_Casparov

Üye
:tşk:

• Beğen
Tepkiler: kinger1905
Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
işte on numara beş yıldız bir konu

• Beğen
_RYUK_

_RYUK_

Üye
bilgilendirmeniz için teşekkürler çok yararlı bir konu

• Beğen
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Yazılan onca şeyden sonra tek bir özelliğe mi bakmak gerekir :D :tşk:

• Beğen
kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.Teşekkürler.
Yazılan onca şeyden sonra tek bir özelliğe mi bakmak gerekir :D :tşk:
:))) bu sonuca nasıl vardın merak ediyorum :) . Tek birşey e değil tabikide önce numaralardan kartın yeni nesil olmadığına ardından seviyesinin iyi olup olmadığına ve ondan sonra gb / bit dengesine bakmalısın.

Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
:tşk: Faydalı bir konu, artık ekran kartı seçiminde zorlanan arkadaşlarımız da bu konu sayesinde seçimlerini rahatlıkla yaparlar :oke: (Yapamazlarsa da biz buradayız yardım ederiz :D)

• Beğen
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.Teşekkürler.
:))) bu sonuca nasıl vardın merak ediyorum :) . Tek birşey e değil tabikide önce numaralardan kartın yeni nesil olmadığına ardından seviyesinin iyi olup olmadığına ve ondan sonra gb / bit dengesine bakmalısın.
Farkındayım :) Son yazdığın cümleye ithafen yazmıştım :)

• Beğen
DaNq3rB0y

DaNq3rB0y

Üye
:tşk:

• Beğen
deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
R9 280 DUAL-X GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
arkadaşlar bu ekran kartının seviyesi nedir peki
giriş mi orta mı üst mü ?

• Beğen
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Fazlasıyla iyi bir ekran kartı, şuanki oyunların hiçbirinde sorun yaşamazsın

• Beğen

yaren_70

Üye
teşekkürler

• Beğen

burakcan42

Üye
harika olmuş emeğinize sağlık.

• Beğen
kinger1905

kinger1905

Üye
    Konu Sahibi
Bahsettiğin ekran kartı çok iyi yani işini her türlü görür. En üst ayarlarda oynarsın tüm oyunları ama sağlam bir güç kaynağın olması şart. Önerim 750w ve üstü olan güç kaynaklarıdır. Altta link attım ( bilmioum link paylaşmak yasak mı değil mi ) inş değildir , fiyatı çok uygun şuanda eğer ekran kartı almayı düşünüyorsan bu kampanyayı kaçırmamalısın.

piyasa fiyatı 850tl ve üzeri ayrıca sapphire olmasıda iyidir . Isınma sorunu pek yaşamazsın.

deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
Bahsettiğin ekran kartı çok iyi yani işini her türlü görür. En üst ayarlarda oynarsın tüm oyunları ama sağlam bir güç kaynağın olması şart. Önerim 750w ve üstü olan güç kaynaklarıdır. Altta link attım ( bilmioum link paylaşmak yasak mı değil mi ) inş değildir , fiyatı çok uygun şuanda eğer ekran kartı almayı düşünüyorsan bu kampanyayı kaçırmamalısın.

piyasa fiyatı 850tl ve üzeri ayrıca sapphire olmasıda iyidir . Isınma sorunu pek yaşamazsın.
Pc topluyodum zaten ilk işim onu takmak oldu

• Beğen
deadboringQ7

deadboringQ7

Üye
Kolay gelsin o vakit ama bu ekran kartınıda kaçımamanı öneririm. Fiyat olarak çok uygun şu anda. Kolay gelsin
Eyw. Zaten eylül sonu alıcam pc yi o zamana kadar iyice ucuzlucanı tahmin ediyorum

• Beğen
ByKatre

ByKatre

Üye
Güzel Konu Üst Konu Olur mU Acaba @Bilişim Profesörü

• Beğen
Tepkiler: kinger1905 ve Bilişim Profesörü
Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
  • Beğen