USB OTG Sorununa SON! OTG Desteği Olmayan Cihaz Kalmasın!

Sponsorlu Bağlantılar

pctele

pctele

Üye
    Konu Sahibi
USB OTG Sorununa SON! OTG Desteği Olmayan Cihaz Kalmasın!
((((((((((Baştan söyleyeyim, Tablet veya telefonunuzun firmware'ı yoksa bu konuya hiç bakmayın bile. Çin malı tabletlerde zaten genelde otg desteği oluyor. Sonra bozuldu diye bana gelmeyesiniz diye bu uyarıyı yaptım. ))))))))))))

Evet arkadaşlar biraz kendi çabalarımla çözdüm. 17.00'de başlayıp 20.00'de bitirdim ve mutlu sona ulaştım :) Öncelikle söyleyeceğim şey bu olay kesinlikle donanımsal değildir. Bu olay yazılımsal birşeydir. Sabahtan beri hangi foruma girsem hep aynı şey söylendi. Donanımsal, donanımsal, donanımsal...

Bir kere donanımı olmasa usb hosttan bilgisayara giriş çıkışı nasıl kontrol edecek? Belli voltaj nasıl verecek? Bunlara hiç cevap alamadım. Çünkü çoğu bilmeden yorum yapıyor. Bu yorumlara bakıp sakın yapacağınız işten vazgeçmeyin. Yoksa hep kaybedersiniz.

ÖNEMLİ:

Evet şimdi işe başlayacak olursak önce android cihazınız samsung gibi bir cihaz olsun. Telefonları önermiyorum, imei kaybı yaşarsınız. Çok uğraştırır sizi. Ben tablet kullandım bunu yaparken. Neden Samsung kullanacağınızdan bahsedeyim biraz. Yazılımınıza herhangi bir sorun olduğunda direk odin ile firmware güncelleme yapabilesiniz diye. Ama telefonunuz yada tabletiniz Samsung değilsede "tar.md5" uzantılı firmware'ı mevcutsa, odin ile güncelleme yaptıktan sonra sorun oluşturmuyorsa hemen başlamanızı öneririm.

ROOT OLMASI ŞART!

Hadi şimdi başlayalım. Şimdi önce Google play'den "Usb Host Check" programını indirin. Eğer "android.host" gibi yazıların başında kırmızı "x" varsa devam edin. Yoksa zaten usb otg destekliyordur zaten. Şimdi "Re-check" sonra "Fix"e tıklayın. Büyük ihtimal "Failed / system" tarzı bi hata gelecek. Programdan çıkın ve görev yöneticisi'nden programı sonlandırın. Daha sonra tekrar programa girin ve yeniden "Fix" butona tıklayın. Sonra hata yine çıkacak ve programdan çıkın ama g.yöneticisinden kapamayın sakın. Arkada açık kalsın bir şekilde. Şimdi verdiğim zip. dosyasını indirin ve bir klasöre çıkarın ve "dosya" klasörünü android cihazınızın ana dizinine atın. Şimdi Google Play'den "Root Browser" ı indirin ve açın. Şimdi gelen ekranda "sdcard0" a gidin ve sdcard'ınıza attığınız o "dosya" klasörünün içinde ".xml" uzantılı dosyalarını kopyalayıp "/system/etc/permissions" a yapıştırın ve çıkın. (değiştir seçeneği gelirse evet deyin. Eğer root penceresi gelmesse cihazı reboot yapıp tekrar işlemleri tekrar edin)

Evet şimdi programa girerek "Re-Check" sadece butonuna tıklayın. İşte bitti. Artık usb otg kablosunu android cihazınıza takarak mouse, klavye, usb bellek vs gibi cihazlarınızı takarak keyfinize bakabilirsiniz.

Hiç üşenmeden yazdım. Sırf sizlerde bilin diye. Alıntı yapacak arkadaşlar en azından bir köşede adımız olsun. Eğer sorun yaşarsanız pm atmanız yeterli.

Bol Eğlenceler... :)

PCTELE!

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, snapdroid, Da®kness ve 14 diğerleri

Archonn

Archonn

Üye
gmd de deniycem çalışıyorsa dua edicem
edit:malesef işe yaramıyor. Fix yapınca tikler çıkıyor, telefonu yeniden başlattım hala değişen birşey yok.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bitirimapo61
pctele

pctele

Üye
    Konu Sahibi
gmd de deniycem çalışıyorsa dua edicem
edit:malesef işe yaramıyor. Fix yapınca tikler çıkıyor, telefonu yeniden başlattım hala değişen birşey yok.

telefonun rootluysa olması gerekiyor. çünkü gerekli izinler verilmiş durumda. bazen bildirimsiz tanıma yapar. ayarlardan kontrol edin.

Archonn

Archonn

Üye

telefonun rootluysa olması gerekiyor. çünkü gerekli izinler verilmiş durumda. bazen bildirimsiz tanıma yapar. ayarlardan kontrol edin.

rootlu,bildirim gelmiyor ve ayarlar >depolamada da görünmüyor

pctele

pctele

Üye
    Konu Sahibi
rootlu,bildirim gelmiyor ve ayarlar >depolamada da görünmüyor

verdiğim dosyaları doğru yere attığınızdan emin olun. lakin attıktan sonra fix yaparsanız varsayılan dosyaları tekrar geri yükler ve bekleneni vermez. lütfen dosyları "/system/etc/permissions/" a tekrar "kopyala-yapıştır" (kes kopyala yapmayın, olmaz) yaparak deneyin. olmazsa tekrar bana dönün, gmd için özel bir ayar söyleyeceğim.

Archonn

Archonn

Üye
verdiğim dosyaları doğru yere attığınızdan emin olun. lakin attıktan sonra fix yaparsanız varsayılan dosyaları tekrar geri yükler ve bekleneni vermez. lütfen dosyları "/system/etc/permissions/" a tekrar "kopyala-yapıştır" (kes kopyala yapmayın, olmaz) yaparak deneyin. olmazsa tekrar bana dönün, gmd için özel bir ayar söyleyeceğim.

şöyle ki hocam uygulamada fix dedikten sonra seçeneklerin yanında tik beliriyor, uygulama işlevini burada yerini getiriyor gibi ama değişen birşey yok.
sonrasında dosyaları dediğiniz dizine attım, uygulamaya döndüm ama fix butonu görünmüyordu, tikler duruyordu hala.

• Beğen

murat0605

Üye
SAMSUNG GAlaxy ace 2 telefonum var cm 11 yüklü deneyimmi

pctele

pctele

Üye
    Konu Sahibi
şöyle ki hocam uygulamada fix dedikten sonra seçeneklerin yanında tik beliriyor, uygulama işlevini burada yerini getiriyor gibi ama değişen birşey yok.
sonrasında dosyaları dediğiniz dizine attım, uygulamaya döndüm ama fix butonu görünmüyordu, tikler duruyordu hala.

sorun kabloda olabilir mi? çünkü ben 3 farklı kablo denedim 1'inde başarı elde ettim. tam oturmama olayı olabilir. çünkü gereken voltaj gücünü telefonun muhtemel olarak vermesi gerekiyor. Denediğim telefon galaxy ace'tı. gm discovery niye böyle bi sorun çıkardı araştırıp kısa zamanda geri döneceğim. kaçmam bunu bilmen yeterli. sorununa çözüm bulacağm. :)

SAMSUNG GAlaxy ace 2 telefonum var cm 11 yüklü deneyimmi

Ace 2'yi denemedim, ace'ı denedim ama yedek romun olduğundan denemende fayda var. bu sorunun kaynağı kernelde olabilir. mount etmeme sorunu yaratabilir telefonunda ama bunu romla düzeltebilirsin. cm 11 sorun çıkarmaz. dene raporu buraya geçersin :)

genco15

genco15

Üye
Galaxy w de ise yarar mi ve cm 11 kernel sorun cikarir mi

• Beğen
Archonn

Archonn

Üye
sorun kabloda olabilir mi? çünkü ben 3 farklı kablo denedim 1'inde başarı elde ettim. tam oturmama olayı olabilir. çünkü gereken voltaj gücünü telefonun muhtemel olarak vermesi gerekiyor. Denediğim telefon galaxy ace'tı. gm discovery niye böyle bi sorun çıkardı araştırıp kısa zamanda geri döneceğim. kaçmam bunu bilmen yeterli. sorununa çözüm bulacağm. :)

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
Gmd de zaten mini-usb soketi dışarıya güç vermediğinden dolayı bir tarafına güç adaptörü ya da powerbank takabilmeniz için Y şeklinde bir otg kablosu kullanmamız gerekiyor.
Ben de öyle yaptım, kablonun bir tarafını 5V adaptöre, diğer tarafını USB belleğe,diğerini de telefona bağladım.
İlginçtir telefon şarj oluyor, USB ye de güç geliyor bu arada. Oturmamasından dolayı değil yani.Zaten diğer deneyenlerde de aynısı oluyormuş.

Bu sorun %99 chipsetten kaynaklı. MTK cihazların çoğunda otg desteği yok. Sonradan kazandırılıyor.Kerneli düzenleyerek.

Son düzenleme:
0MG90

0MG90

Üye
Bende denedim görev yöneticisinden kapadım yine açtım fix e tıkladım tik oldu hepsi ne demek oluyor bu ?

• Beğen
genco15

genco15

Üye
Galaxy w de sonuc alamadim cm 11de

Dr.Watson

Dr.Watson

Üye
Lg g2 ee otg destegi var mi

Dr.Watson

Dr.Watson

Üye
Hocam bi sorum var ben otg kablosu aldim takilmadi heralde farkliydi zorlamadim attim.acaba istanbul taksim yada mecidiyekoy taraflarinda lg g2 ye olan otg kablosunu nereden bulabilirim.Mecidiyekoyde servisi var lg nin orda varmidir acaba

badmus

badmus

Üye
Hocam bi sorum var ben otg kablosu aldim takilmadi heralde farkliydi zorlamadim attim.acaba istanbul taksim yada mecidiyekoy taraflarinda lg g2 ye olan otg kablosunu nereden bulabilirim.Mecidiyekoyde servisi var lg nin orda varmidir acaba

Genelde kablolarda sorun olmuyor. Flash disk takacaksan Dosya formatinin FAT32 olmasina dikkat et. İstanbul'da olmadigim icin herhangi bi sey soyleyemeyecegim. Ama alirken denemekte fayda var. İnternetten de alabilirsin.

Dr.Watson

Dr.Watson

Üye
Ewet flas disk takcam flasdisk mi fat 32 olcak

Dr.Watson

Dr.Watson

Üye
Flasdiskin fat 32 oldunu nerden anlicam

Dr.Watson

Dr.Watson

Üye
Nerden bilcem dosya formatinin fat 32 oldugunu