Galaxy S Advance i9070 JB 4.1.2 Root + Kernel + Swap(Ram Arttırma) + SD Kartı Dahili Hafıza Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
Galaxy S Advance i9070 JB 4.1.2 Root + Kernel + Swap(Ram Arttırma) + SD Kartı Dahili Hafıza Yapma
Merhaba Arkadaşlar Başlıktanda anlaşılıcağı gibi bir çok konumuz mevcut :) Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra Cihazınız Gerçek hızında sınırlarını aşmış bir şekilde çalışıcağından emin olabilirsiniz :) Şimdi sırayla başlayalım ilk olarak hala GB 2.3.6 sürümünü kullananlar BURAYA tıklayarak Jellybean 4.1.2 sürümüne geçiş yapsınlar...

İlk Önce Telefonun "ROOT" lu olması gerekiyor. BURAYA tıklayarak Root dosyasını indirebilirsiniz..

Not: Anlatım androide yeni geçiş yapanlar için karışık gelebilir üstte anlattığım kısmı yapamayanlar hiç denemesin bile. Yanlış birşey Uygulayıp cizaha zarar verebliirsiniz bu yüzden doğabilecek zarardan dolayı ben ve Maxicep kesinlikle sorumlu değildir...

Anlatıma geçebilirim...

Buraya kadr yaptıysanız Jelly bean güncellemesi ve root işlemleri bitmiş demektir şimdi kernel dosyamızı yükleyelim "Swap(Ram Arttırmak için gerekli)"ve kesinlikle kerneli yüklemenizi tavsiye ediyorum cihazı özgürleştiren kenel dosyası diyebilirim..

tıklayarak kenel dosyamızı indirelim.

Kernel kurulumu için indirdiğiniz Kernel dosyasını root explorer aracılığıyla /sdcard/ kök dizinine atalım.
Daha Sonra Android uygulamasını telefona yükleyelim ve root iznini verelim ve daha sonra Android Terminal Emultor uygulamasını açalım aşağıdaki kodu girelim sırasıyla

Kod:
$ su
 # dd if=/sdcard/kernel.bin.md5 of=/dev/block/mmcblk0p15
 # reboot

en son reboot komutunu girdikten sonra telefon reset atıyor ve kernel kurulmuş olur recovery menü sürümümüzde güncelleniyor.

Şimdi Sıra geldi SD kartı DAHİLİ hafızaymış gibi göstermek...
Root Explorer ile /system/etc/ girin ve vold.fstab dosyasının üstüne basılı tutup Open in Text Editor girin ve şu satırları bulun

# internal sdcard

dev_mount sdcard /storage/sdcard0 8 /devices/sdi2/mmc_host/mmc0/mmc0 encryptable_nonremovable

ve

# external sdcard

dev_mount sdcard1 /storage/extSdCard auto /devices/sdi0/mmc_host/mmc1/mmc1

bu ikisini bulduktan sonra küçük bi değişiklik yapıcaz

# internal sdcard

dev_mount sdcard /storage/extSdCard 8 /devices/sdi2/mmc_host/mmc0/mmc0 encryptable_nonremovable

ve

# external sdcard

dev_mount sdcard1 /storage/sdcard0 auto /devices/sdi0/mmc_host/mmc1/mmc1

Bütün işlemimiz bu kadar seçeneklerden Save Exit dedikten sonra telefonu yeniden başşlatınca işlem tamamdır...

Dahili Hazıfa sorununuda ortadan kaldırdıktan sonra şimdi son olarak Swap(Ram Arttırma) alanı oluşturmaya sıra geldi.

İlk olarak tıklayarak ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP) uygulamasını indiriyoruz ücretsiz olanıda mevcut markette aratarak bulabilirsiniz ama benim tavsiyem pro sunu kullanmanız.

uygulamayı ilk açtığınızda ilk resim gelicek seçeneklere tıklayıp 2. resimde gördüğünüz ekran gelicek be biz orda hangi bölümü swap için kullanmamız gerektiğini seçicez yani 4.01 GB olanı hafıza kartını seçiceksiniz ve 3. resimdeki gibi kutucuklara tikleri atarsanız işlem tamamdır.

Ana ekrana widgetlerden RAMEXPANDER i de ekleğinizde ramin kaç olduğunu görebilirsiniz aşağıdaki resimde örnek verdiğim gibi.

1 GB alanı swap ayarlarından ram olarak gösterdim ve ram miktarım 1654 MB a çıktı sizler dahada arttırabilirsiniz...

Bütün bu işlemleri deneme yanılma yoluyla ben ve gonuldostu82 arkadaşımızında yardımıyla başarmış bulunuyoruz kendisine emeği için teşekkürlerimi sunarım herkese kolay gelsin arkadaşlar....

• Beğen
Tepkiler: loneely42 ve gonuldostu82

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
teşekkürler kardeşim güzel konu olmuş yalnız ram olayı 1024mb çok değil mi ya 512mb bence yeter de artar bile çünkü alan ne kadar çok büyük olursa o hafızayı o kadar çok yorar çabuk bitirir

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler kardeşim güzel konu olmuş yalnız ram olayı 1024mb çok değil mi ya 512mb bence yeter de artar bile çünkü alan ne kadar çok büyük olursa o hafızayı o kadar çok yorar çabuk bitirir

hocam yapılabildiğini görstermk için öyle yaptım zaten 5 gb olsa bile hepsini kullanmıyor kullanmasıda imkansız bence en güzeli 512 MB

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
hocam yapılabildiğini görstermk için öyle yaptım zaten 5 gb olsa bile hepsini kullanmıyor kullanmasıda imkansız bence en güzeli 512 MB

evet 512 mb en ideal olan ben şimdi bu ram expander hakkında kullanım için kısa bir bilgi vermek istiyorum şimdi widgetten masa üstü ikonu oluşturdunuz ve aktif , üstüne basınca devre dışı kalıyor

yani bir daha bas aktif oluyor bu program gerçekten çok güzel pro olan sitede mevcut şimdi mümkünse normal şartlarda aktif etmeyin sadece büyük oyunları filan oynarken mesala fifa2012 yada gemelofun moder combat serisi bunlar büyük oyunlar böyle büyük oyunları oynayacağınız zaman çalıştırın derim

zaten sorunsuz problemsiz normal şartlarda oynayabilirsiniz ama bu rami aktif edince daha rahat oynarsınız iyi forumlar

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
evet 512 mb en ideal olan ben şimdi bu ram expander hakkında kullanım için kısa bir bilgi vermek istiyorum şimdi widgetten masa üstü ikonu oluşturdunuz ve aktif , üstüne basınca devre dışı kalıyor

yani bir daha bas aktif oluyor bu program gerçekten çok güzel pro olan sitede mevcut şimdi mümkünse normal şartlarda aktif etmeyin sadece büyük oyunları filan oynarken mesala fifa2012 yada gemelofun moder combat serisi bunlar büyük oyunlar böyle büyük oyunları oynayacağınız zaman çalıştırın derim

zaten sorunsuz problemsiz normal şartlarda oynayabilirsiniz ama bu rami aktif edince daha rahat oynarsınız iyi forumlar

teşekkürler hocam yararlı bi bilgi olmuş.

loneely42

loneely42

Üye
ilk deneme başarısız :))) tel süreklü reset atıyor
şimdi odinle yeniden yuklüyorum daha sonra tekrar deneyeceğim

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
ilk deneme başarısız :))) tel süreklü reset atıyor
şimdi odinle yeniden yuklüyorum daha sonra tekrar deneyeceğim

tam olarak hangisinde kaldınız hocam ? ayrıca reset atmasının sebede wipe ve cacheleri temizlememenizden keşke yeniden yüklemeden önce wipe ve cacheleri temizleseydiniz açılırdı

loneely42

loneely42

Üye
tam olarak hangisinde kaldınız hocam ? ayrıca reset atmasının sebede wipe ve cacheleri temizlememenizden keşke yeniden yüklemeden önce wipe ve cacheleri temizleseydiniz açılırdı
denedim hocam hepsini olmadı hafıza kartını usb bellek olarak gösterdim yeniden başladım :D olmadı

- - - Eklendi - - -

bir sorum daha olacak bu kernel i yuklerken yazıları yazınca cvp olarak ne yazması gerek_?

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye

denedim hocam hepsini olmadı hafıza kartını usb bellek olarak gösterdim yeniden başladım :D olmadı

- - - Eklendi - - -

bir sorum daha olacak bu kernel i yuklerken yazıları yazınca cvp olarak ne yazması gerek_?

sen şimdi kernel dosyasını mı yükleyemedin bak şimdi md5 uzantılı kernel dosyasını telin dahili hafızasına at (burada not düşeyim eğer hafıza kartını dahili hafıza yaptıysan o oluyor)

sonra marketten teniminetör uygulamasını indir kur şimdi sen büyük bir ihtimal ile kodları yanlış yazmışsındır

terminetör ile kodları yazınca telin klavyesinde sağ alt köşedeki (normalde not eklerken bir alt satıra geçmek için bir tuş var ona bas) tuşuna basıyorsun

bir de o kodları buradan bak daha iyi anlarsın

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi

Hocam mutlaka bir yerde bir yanlış yapıyorsundur root explorer aracılığıyla sd kartı dahili hafıza olarak gösterince seçeneklerden save exit olarak çıkış yapıyormusun ?

Terminal editore kodları yazarken ilk Su komunutunda birşey yazmıcak alta geçtiğinde # kare otomatik olarak gelicek ikinci komutu girdiğinde alta geçtiğinde doğru girdiysen ingilizce olarak kurum tamamlandı gibibirşey yazıcak üçüncü komutu girdiğinde tel direk reset atıcak

Not: Ama mutlaka ikinci kodu girerken kernel dosyasını sd kartın kök dizininde olmasına dikkat et

loneely42

loneely42

Üye
hocam ilk olarak kernel dosyasını attım telefona sanırım oldu
ama hata yı sanırım şurda yaptım dosya yı ben sdcard0 yere attım ordan yukledim daha sonra hafıza kartı olayını yaparken dosyları pc keserek yedekledim olursa tekrar kopyalarım diye düşündüm sanırım hata burda diye düşünüyorum kernel dosyasını da keserek aldım sanırım şimdi işe gitmek zorundayım yarın sabah gelince ilk işim bunu tekrar denemek olacak

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
hocam ilk olarak kernel dosyasını attım telefona sanırım oldu
ama hata yı sanırım şurda yaptım dosya yı ben sdcard0 yere attım ordan yukledim daha sonra hafıza kartı olayını yaparken dosyları pc keserek yedekledim olursa tekrar kopyalarım diye düşündüm sanırım hata burda diye düşünüyorum kernel dosyasını da keserek aldım sanırım şimdi işe gitmek zorundayım yarın sabah gelince ilk işim bunu tekrar denemek olacak

Aynen hocam ben zaten işlem sırasına göre anlatmıştım sen sorunu bulmuşsun zaten yarın denediğinde sonuclarını bizle paylaşırsan memnun olurum hocam :)

loneely42

loneely42

Üye
:) ikinci denemede başarısız bu sefer denilenlerin aynısını yaptım malesef olmadı 3. deneyecem gene olmazsa artık denemeyecem :)

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
:) ikinci denemede başarısız bu sefer denilenlerin aynısını yaptım malesef olmadı 3. deneyecem gene olmazsa artık denemeyecem :)

Hocam olmuyorsa zorlama boşver. Ben kimse öğretmediği halde bu kadar açık anlatmadığı hlade yaptım sen herşeyi anlatımıma rağmen yapamıyorsan zorlama konunun en başındada söyledim androidde ileri düzeyde olmayanlar hiç denemesin diye konuyu boş yere baltalamanın anlamı yok.

loneely42

loneely42

Üye
ve üçüncü denemede başarılı sonuç :)

sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
ve üçüncü denemede başarılı sonuç :)

Hayırlı olsun hocam RAMEXPANDER ile swap alanını aktif etmeden önce notify messege kutucuğunu kaldırırsan durum çubuğundaki o can sıkıcı bildirim gözükmez hocam kucuğu kaldır tekrar aktif et tamamdır

- - - Eklendi - - -

hocam birde dahili hafıza olayınıda yaptın mı ?

• Beğen
Tepkiler: gonuldostu82
loneely42

loneely42

Üye
benim baltaladığım felan yok

bu arada nasıl yaptığıma gelince hafıza kartını usb bellek göstermede sıkıntı vardı onuda gönüldostu arkadaşımızın diğer forumlarda tarif ettiği gibi yaptım sıkıntı r/w olan yeri r/o yaptım düzeldi...

- - - Eklendi - - -

Hayırlı olsun hocam RAMEXPANDER ile swap alanını aktif etmeden önce notify messege kutucuğunu kaldırırsan durum çubuğundaki o can sıkıcı bildirim gözükmez hocam kucuğu kaldır tekrar aktif et tamamdır

- - - Eklendi - - -

tmm dır icon u da kaldırdım

- - - Eklendi - - -

bu arada emeği geçen herkeze tşk ederim şimdi video ları deneyecem bakalım takılma olacak mı

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye

- - - Eklendi - - -

hocam bu görev yönetici(home tuşa basılı tutunca) de ram in yanında kayıt yeri bölüme girdiğinde pil monitörü diye bir fonksiyon var onu aktif ettiğinde çok güzel bir şey oluyor :) bunu bir kaç gündür kullanıyorum ram olayını da 256 mb yaptım daha hiç kurcalamıyorum şimdi çihaz böyle çok daha güzel oldu

• Beğen
Tepkiler: sahin_811
sahin_811

sahin_811

Üye
    Konu Sahibi
hocam bu görev yönetici(home tuşa basılı tutunca) de ram in yanında kayıt yeri bölüme girdiğinde pil monitörü diye bir fonksiyon var onu aktif ettiğinde çok güzel bir şey oluyor :) bunu bir kaç gündür kullanıyorum ram olayını da 256 mb yaptım daha hiç kurcalamıyorum şimdi çihaz böyle çok daha güzel oldu

Hocam ben orayı ilk kerneli yükleiğimdede farkettim ama aktif ettiğimde durum çubuğunda File: 201304575 gibi ibşeyler çıkıyor tıklıyorum beni kayıt yeri bölümüne getiriyor ne olduğunu çözemedim kapattım bende ne işe yarıyorki tam olarak ?

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
Hocam ben orayı ilk kerneli yükleiğimdede farkettim ama aktif ettiğimde durum çubuğunda File: 201304575 gibi ibşeyler çıkıyor tıklıyorum beni kayıt yeri bölümüne getiriyor ne olduğunu çözemedim kapattım bende ne işe yarıyorki tam olarak ?

pil tasarrufu ilk açtığında öyle diyordu , telefonda bir uygulama kullanırken arka planda çalışanları durduruyormuş adam kendi yapmış galiba bunu :) bir de siz ram i temizlemeyin eğer temizleme yaptığınızda telefon kasıyor uygulamalar sonra geç açılıyor bunu aktif edin rahat edin diyor :) ram olayını da biraz daha düşürdüm 256 mb yaptım çünkü korkuyorum bu ram olayı ne kadar yüksek tutarsam cihaz o kadar uçuyor :) acayip hızlanıyor yahu telin dahili hafızasını filan belli bir zaman sonra (3yada 5 yıl)öldürmesin o yüzden mümkünse düşük tutuyorum çünkü bu tip uygulamalar daha önce yapanlar iyi bilir yorumlardan da okudum da münkümse fazla yüksek tutmayın diyorlar

Üst Alt