Android Ram Yönetimi Ve S.S.S (RAMLE İLGİLİ KONU AÇMADAN ÖNCE BURAYA BAKIN!)

Sponsorlu Bağlantılar

PriZm

PriZm

Üye
    Konu Sahibi
Android Ram Yönetimi Ve S.S.S (RAMLE İLGİLİ KONU AÇMADAN ÖNCE BURAYA BAKIN!)
ANDROID RAM YÖNETİMİ

1)Sistem Uygulamaları Bölümü:Burası Driver,Kamera Önbelleği,Çekirdek,Dalvik'in bulunduğu bölümdür.Buraya herhangi bir şekilde MÜDAHALE EDİLEMEZ.

2)Çalışan Uygulamalar Bölümü:Burası DONMAMIŞ,Arka planda gerçek zamanlı çalışmaya devam eden uygulamaların tutulduğu bölümdür.Müzik Çalar,Devam eden indirmeler,dropbox uploadları,Whatsapp gibi sürekli online uygulamalar.

3)Önbelleğe alınmış Uygulamalar Bölümü:Burada Dondurulmuş uygulamalar tutulur.Ramin bu bölümünde LMK sistemi aktiftir.Siz Uygulama açtıkça LMK sistemi son kullanılan uygulamayı buradan siler.böylece sistem sürekli hızlı çalışır.

RESİMLERLE RAMİN ÇALIŞMA MANTIĞI

(Ayarlar-->Uygulamalar-->Çalışan Uygulamalar)

Şimdi.. Bu resme bakacak olursak 960~ mb boş yazıyor.Bu gerçekten boş ram değerimidir? KESİNLİKLE HAYIR!

(Önbelleğe Alınan İşlemler)

Görsel olarak değilde sayı ile gerçek boş rami öğrenmek isteyenler:
Terminal Emulator uygulamasını açıp "free" komutunu yazsınlar.
Gerçek boş raminizi göreceksinizdir.
Ancak unutmayın, Android'de boş-kullanılmayan ram boşa giden ve işe yaramayan bellek demektir. Yani Ram'in önbellek uygulamaları ile dolu olması sistemin yavaşlaması askine hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

S.S.S

1) Rami nasıl temizlemeliyim?

Cevap: LMK sistemi ile çakışmayan ram temizleyicileri kullanın.FMR Memory Cleaner önerimdir.Arka planda sürekli ram temizliği yapan uygulamalar kullanmayın! işlemciyi daha çok yoracak ve devamında şarj tasarrufunun aksine daha çok şarj tüketeceklerdir.

2) Androidde Uygulamaların arka planda kapanmasını engellemek mümkünmüdür?

Cevap: Evet,Mümkündür.
3 Seçeneğiniz vardır.
a) Swap ile bellek takas dosyası oluşturma..(Root)
b) LMK Sistemini kapatmak...(Root)

c) Kalıcı bildirimi olan uygulamalardan faydalanmaktır.(Rootsuz - 7. Bölüme bakınız)

3) Kullanılabilir Rami yükseltmek mümkünmüdür?

Cevap: Evet.Çeşitli Kerneller ile kullanılabilir rami arttırabilirsiniz.(Galaxy S)Kendi telefonumdan örnek verirsek.GB'de 330 mb ram vardı.şu anda JB 4.2.1 kullanıyorum.Ram 410.

4) Swap Nedir?

Cevap: İngilizce karşılığı ile takas anlamına gelir.

Windows'daki sanal bellek sisteminin Linux'daki karşılığıdır.

Swap sistemi kernel desteklediği sürece her cihaza kurulabilir.
Çalışma şekli, ram dolunca son kullanılan uygulamayı swap alanına taşır.
Swap alanı dolana kadar sistem bütün açık uygulamaları kapanmadan aynı anda tutabilir.
Ancak bu taşıma işlemi sırasında lag olmasını engellemek için hızlı bir işlemci ve hafıza kartı gereklidir.

Önerilerim: En az class 6 hafıza kartı.1.2 Ghz tek çekirdek işlemci.

5) Zram Nedir?

Cevap: Ram sıkıştırmasıdır.

Aynı swap gibi,Kernel desteklediği sürece her cihaza kurulabilir.
Çalışma şekli olarak swap'a benzerlik gösterir ancak sıkıştırmak için ramin içerisinde ayrı bir bölüm kullanır.
Ancak oyunlar ile düşük performans gösterir.Çünkü, Yukarıda yazdığım gibi ramin içerisinde bir bölüm kullanır.Ve hayli olarak kullanılabilir ram düşer.
ancak bu sistem normal kullanımlarda performansı epey arttırır.Çünkü yavaş Sd kart değil son derece hızlı ram'i kullanır.

6) LMK Nedir?

Cevap: Açılımı Low Memory Killer (Düşük Bellek Katili)
Adından anlaşıldığı üzere bir ram temizleyicisidir.Siz uygulama açtıkça eğer önbelleğe alınmış bölümündeki ram dolarsa en son kullandığınız uygulamayı kapatır.Böylece sistem sürekli hızlı çalışır.Ram temizleyici uygulama kullanmayın dememin nedeni budur.Android'de zaten yerleşik bir ram temizleyicisi var.Eğer sizde kullanırsanız LMK ile çakışabilir.Buna bağlı olarak işlemci kullanımı ve batarya kullanımı artar.
LMK ve buna benzer ram yönetimi olan sistemlerde Multitask beklenemez.(iOS, WP7/8)

Ancak Touchwiz romlarındaki Multiwindow-Pencere modu ile gerçek zamanlı ve gerçek anlamda Androidde multitask sağlanabiliyor.

7) Root olmadan uygulamanın arka planda çalışmasını nasıl sağlarım?

Android'de kalıcı bildirimi olan uygulamaların LMK haricinde bırakılmak üzere istisnaları vardır. Buna göre eğer uygulamanın kalıcı bildirimi varsa (İndirme, Whatsapp upload'ı vs) o uygulama "LMK harici-kalıcı durum" olarak varysayılır ve kapatılmaz. (Örnek olarak tarayıcıya girdikten sonra rasgele birşey indirin ancak bildirimini kaldırmayın. Arka planda program asla kapanmayacaktır.)

İyi Forumlar.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Serhenkk, wegas23 ve 35 diğerleri

codblackops2

codblackops2

Üye
teşekkürler benim 5800da boşta her 55 mb civarı ram kalıyor, mutluyum :gul:

• Beğen
Tepkiler: hasan karadağ
Ali58_58

Ali58_58

Üye
vay hocam teşekkürler açtın demek konuyu :D güzel olmuş

codblackops2

codblackops2

Üye
hep*

• Beğen
Tepkiler: hasan karadağ
Ali58_58

Ali58_58

Üye
şu driver bölümü eskidende yazmıştım bizim cm10un 3.0.61 kernelinde kamera çalışmıyor ram kamera çalışan 2.6da 350 iken çalışmayan 3xte 450 bu driverleri swap felan yapabilsek keşke (h)

- - - Eklendi - - -

ram ne artardı

- - - Eklendi - - -

heleki kamera ramı sömürüyor

kemal21

kemal21

Üye
Güzel konu olmuş

Ali58_58

Ali58_58

Üye
hocam sizden bir konu daha istiyorum şu swap olayını hafıza kartına yapıyorum cm9da telefon rahatlasada yavaşlıyor oc ile biraz önüne geçiyorum ama ram expander ile oluşturuyorum yeni sürümünde min freee kb felan var nasıl ayarlasak felan bunda bir konu açsan memnun olurum hafıza kartımda idare eder belirteyim dedim class 4 tür kendisi

- - - Eklendi - - -

bu arada boş ramı ram expander ilede görebiliyoruz belirtiyim dedim :D şimdi gördüm

PriZm

PriZm

Üye
    Konu Sahibi
hocam sizden bir konu daha istiyorum şu swap olayını hafıza kartına yapıyorum cm9da telefon rahatlasada yavaşlıyor oc ile biraz önüne geçiyorum ama ram expander ile oluşturuyorum yeni sürümünde min freee kb felan var nasıl ayarlasak felan bunda bir konu açsan memnun olurum hafıza kartımda idare eder belirteyim dedim class 4 tür kendisi

- - - Eklendi - - -

bu arada boş ramı ram expander ilede görebiliyoruz belirtiyim dedim :D şimdi gördüm
Terminal herkesin bildiği bir yöntem.+ Uygulama boyutu düşük.

Ayrıca Terminal ile daha önce hiç Yapmadığınız bambaşka şeyleride yapabilirsiniz.Linux Terminal'inden farkı yoktur.

Samet.25

290 ram var sagolsun telefondan bana kalmıyo konu ıcın ayrıca tesekkurler

Türe

Türe

Üye
Olum o degil de klavye sahane olmus :( Bir yazilim ogretmedin bana bencil herif :zzz: :ehe

PriZm

PriZm

Üye
    Konu Sahibi
Türe

Türe

Üye
Temam :ehe

codblackops2

codblackops2

Üye
teşekkürler benim 5800da boşta her 55 mb civarı ram kalıyor, mutluyum :gul:

:rica: teşekkürüm havada kalmasın bari :d: ben birşey anlamadım bi anlatırsan sevinirim.1 gb ram diyoruz ama atıyorum orada 250-768 yazıyor yani 1 gb olmasına rağmen neden ram kullanımında en üst sınır 768?

NovaThor

NovaThor

Üye
Yararlı olmus tesekkurler.. Bir sorum olacaktı :confused: bu fmr memory cleaner nasil kullanilacak ? Ayarlardan herhangi birsey yapmak gerekiyor mu? Eskiden memory booster pro ve ayni zamanda task killer kullaniyordum onlari sildim iyi mi olmus? Birde bunun turkcesi var mı !! :(

PriZm

PriZm

Üye
    Konu Sahibi

:rica: teşekkürüm havada kalmasın bari :d: ben birşey anlamadım bi anlatırsan sevinirim.1 gb ram diyoruz ama atıyorum orada 250-768 yazıyor yani 1 gb olmasına rağmen neden ram kullanımında en üst sınır 768?
Bunun cevabı konuda var iyi bak :)
Yararlı olmus tesekkurler.. Bir sorum olacaktı :confused: bu fmr memory cleaner nasil kullanilacak ? Ayarlardan herhangi birsey yapmak gerekiyor mu? Eskiden memory booster pro ve ayni zamanda task killer kullaniyordum onlari sildim iyi mi olmus? Birde bunun turkcesi var mı !! :(
Hayır herhangi bir ayara gerek yok.zaten program açıldığında clean butonuyla direkt temizleme yapıyorsunuz ardından kendisini kapatıyor.
Türkçesi yok.Gerekde yok.. Çünkü program açıldığında sadece clean butonuna basmak yeterli.

NovaThor

NovaThor

Üye
Ondan sonra kendisi hep otomatik temizliyor mu yani :confused:

codblackops2

codblackops2

Üye

Bunun cevabı konuda var iyi bak :)

Hayır herhangi bir ayara gerek yok.zaten program açıldığında clean butonuyla direkt temizleme yapıyorsunuz ardından kendisini kapatıyor.
Türkçesi yok.Gerekde yok.. Çünkü program açıldığında sadece clean butonuna basmak yeterli.

3)Önbelleğe alınmış
Uygulamalar Bölümü ?? :)