Arabaların Arka Camları Niçin Tam Olarak Açılmıyor? (Çocuklar İçin Demeyin Girin :)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hangman1907

hangman1907

Üye
    Konu Sahibi
Arabaların Arka Camları Niçin Tam Olarak Açılmıyor? (Çocuklar İçin Demeyin Girin :)
Bilindiği gibi pek çok model binek arabalarda arka kapıların camları dibine kadar tam açılamaz. Yaklaşık üçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabii bu sürücüler için bir problem değildir. Onlar ön camları tam açıp püfür püfür giderler. Klimalı araç sayısı çoğalıp tüm camların kapalı tutulması durumu ortaya çıkınca arka camların tam açılamaması konusu gündemden iyice düşmüştür.

Arabaların arka camlarının tam açılmamasının içeriye egzos gazı, böcek veya gürültü girmesiyle ve arabanın emniyetiyle biri alakası yoktur. Arabaları dizayn eden mühendisler bunu kullanıcıların çocuklarının arabadan sarkmamaları için tercih ettiklerini söylüyorlar. Hatta arka camların açılmaması için arabaya kilit dahi koyuyorlar. Gerçek ise farklıdır. Performansı en yüksek arabayı yapabilmek için katlanılması gereken bir durumdur bu.

Dikkat ederseniz orta ve küçük boy arabaların çoğunda arka tekerlekler arka kapılara çok yakındır. Bu nedenle ön ve arka kapıların şekilleri farklıdır. Ön kapıda camın dibine kadar girmesi için yer varken arka kapılarda tekerleğin ve çamurluğunun konumlarından dolayı alt kısım daraldığından yer yoktur. Bu, şekilden dolayı zaten arka kapıdan inmek de daha zordur. Cam, kapının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar inebilir, daha sonra gidebileceği bir yer yoktur.

Peki arabalarımızın kapıları niçin arkadan öne doğru açılıyor? Bir sürücü olarak kapınızı hep sol elle açtığınız dikkatinizi çekti mi? Kapı arkadan öne doğru açıldığından zaten sağ elle hiç denemeyin sorun yaşarsınız. Arabaların ilk yapıldıkları zamanlarda kapıların menteşe ve kilit sistemleri bugünkü kadar sağlam değildi. Ancak insanların çoğu sağ ellerini kullandıklarından sürücü tarafındaki kapı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor, diğer kapı(lar)da da bu şekle uyuluyordu.
:evet::evet::evet::evet::evet::evet::evet::evet::evet::evet::evet:

• Beğen
Tepkiler: lebron_jamess, cicci27 ve akula

MetQ7

MetQ7

Üye
:hmmm

cicci27

cicci27

Üye
Mantıklı..Ama bu konu çok tartışılır ama genellikle mühendisler çocuklarımızın güvenliği için bu sistemi yapmışlardır diye düşünüyorum

ALPARS™

ALPARS™

Üye
Bu zamana kadar hep güvenlik diye yutturtular.:ehe

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Arabaların hepsinde çamurluk o kadar yüksekte değil ve kapı tasarımı cama uygun arka camın inibileceği büyük bir alan var ama yine de tam açılmıyor.
Bu durumun nedeni sadece bu çamurluk-tasarım değildir.

birmot

birmot

Üye
arka camların tam açılmasını istiyosan tofaş 131 al :aha:

alfaus007

Üye
mercedes e serisinin arka camlar hep açılıor ,ama kapının şekline dikkat etmedim ..

lolaman

lolaman

Üye
ön kapısı önden arkaya dogru açılan araçlarda var standart araçların tam tersi açılıyor kapısı

birmot

birmot

Üye
ön kapısı önden arkaya dogru açılan araçlarda var standart araçların tam tersi açılıyor kapısı
ne alaka sonuçta o kapılarda da lastik için kavis var önemli olan o

zaten genelde o tür araçların arka camları sabittir hiç açılmaz:P:

lolaman

lolaman

Üye
onlarda camlar tam açılıyor ama ne iş?

lolaman

lolaman

Üye
bentley in bi modeliydi tam hatırlamıyorum bir dergide görmüştüm. rollys royce da olabilir tabii.

harunb52

harunb52

Üye
dediğin mantıklı. güvenlik ve diğer performans vs. bahane gibi..

tempestshine

tempestshine

Üye
İlginç bir araştırma :hmmm

ByYlmzZz

ByYlmzZz

Üye
evet bunu biliyordum :) ama bilgilendirme için sağol...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...