Şey Kelimesinin Anlamı Nedir-Şey Ne Demektir-Şey Kelimesi Nerden Gelir

Sponsorlu Bağlantılar

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Şey Kelimesinin Anlamı Nedir-Şey Ne Demektir-Şey Kelimesi Nerden Gelir

Günlük hayatımızda her zaman kullandığımız bir sözcük var ki,birçoğumuz merak eder bu şey'in aslını.Ben biraz araştırdım ve ilginç bir manası olduğunu gördüm.Aslında bu, şey sözcüğü hiç de hafife alınacak bir anlama sahip değil;aksine o kadar derin bir manası var ki şaşıracaksınız.
Öncelikle şunu söyleyeyim ki sevgili MaxiCepliler,dilbilimciler bu sözcüğü kaldırmak için zamanında çok uğraşmışlar ve bunun neticesinde de : '' Bu Şey'in yerine hiçbir Şey bulunamamıştır. '' demişlerdir.
Bakalım nedir bu Şey:

Şey, arapça "nesne" demektir.
~ Ar şayˀ
● Arapça fiil kökü ile ad arasındaki semantik ilişki açık değildir.
EŞKÖKENLİLER: beleş, eşya, inşallah, mafiş, maşallah
Şey, felsefi bir kavramdır. Hiçbir zaman tam olarak çözülemeyecek olan bir kelimedir. Sırdır. Mistik İslam öğretisindeki sonsuzluk ve vahdet-i vücud kavramlarını bünyesinde bulundurur bu kavram. Zira şey; bir anlatıya göre, hiçbir şeydir, hiçbir şey olduğu için de her şeydir. Hiçlik kavramıyla arasında gizli bir bağıntı vardır dolayısıyla. Şüphesiz burada bahsettiğimiz hiçlik, Hayyam öğretisinde sonsuzluğa işaret eden hiçliktir. Yok oluşa işaret eden hiçlik değil.Yani bir anlamda sonsuzluğun bedeli hiçliktir.

• Beğen
Tepkiler: Necmati, Nef'i ve Burak

Burak

Üye
abi keşke biraz daha açık yazsaydın. pek bişey anlamadım. :D

sağol teşekkürler

-efşan

-efşan

Üye
teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş:oke:

Nef'i

Nef'i

Üye
Anonim bir kelime :hmmm
En eski dillerden arapçada nesne yani somut bir kavram fakat genelde soyut kavramlar için kullanılıyor :hmmm

PureFood

PureFood

Üye
Şey konuşmasında ya da diksiyonunda ya da her neyse :D sorun olanlar içindir. Cümleyi tam kuramaz, onun yerine cuk oturacak bi kelime vardır ; şey. Boş, basit bir kelimedir.
Ancak şu ki hepimiz kullanıyoruz yapcak bişey yok ama kullanmamak lazım... :oke:

• Beğen
Tepkiler: Burak

Burak

Üye
Şey konuşmasında ya da diksiyonunda ya da her neyse :D sorun olanlar içindir. Cümleyi tam kuramaz, onun yerine cuk oturacak bi kelime vardır ; şey. Boş, basit bir kelimedir.
Ancak şu ki hepimiz kullanıyoruz yapcak bişey yok ama kullanmamak lazım... :oke:

konuyu 4 cümlede özetlemiş :D bravo.

• Beğen
Tepkiler: PureFood
zibidi39

zibidi39

Üye
tesekkurler

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
şeyyy. Ne diyecektim unuttum.:ehe

Necmati

Necmati

Üye
şimsi biz şey'e nesne mi dicez :hmmm

^^Positive^^

Üye
şey geniş kavramlı bir kelime...''şeyi sey yapsana:)''

Silinen Üye 2149105

Kapalı Hesap
güzel bi şey oldu ıııı paylaşım :ehe:

AbdulkadirAvan

AbdulkadirAvan

Üye
Teşekkürler

.BlueTR

.BlueTR

Üye
espirilerde kullanılan bi kelimede olabiliyo örn:
a:bana şey yapsana
a:ımmm...(aslında o kelimeyi unuttuğu için şey diyo)
b:töbe töbee :D(karşıdaki başka tarafından anlarsa olcağı bu :D:D)

' KalendeR '

' KalendeR '

Üye
    Konu Sahibi
Bu sey'e benım de aklım ermıyor

yancık çınkası

Üye
"Şey" anlamında nesne ve nerse (=neise, nese) kelimeleri vardır. Bunlardan nese şöyle kullanılmaktadır:
neyese: şeye
neyise: şeyi
nedese: şeyde
nedense: şeyden

Yani ne + ismin hâl eki + se

Neyese bakıyordu, neyise aktarıyordu, nedense bahsediyordu, vb.