Şişe kola ile kutu kola arasında neden fark var?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Şişe kola ile kutu kola arasında neden fark var?
Bilim adamları çok merak edilen bu soruya kafa yordu ve yanıtı buldu... merak ediyorsanız okuyun... Kola tutkunu olmasanız bile şişedeki kolayla teneke kutudaki kolanın farkını bilirsiniz...

Kolanın tadı pet şişede ayrı cam şişede ayrı teneke kutuda ayrıdır... Kimi cam şişedeki tadı sever kimi teneke kutudaki...Peki en kaliteli kola hangisidir?

İşte bilim adamları çok merak edilen bu soruya kafa yordu ve yanıtı buldu...

Plastik ve tenekede bulunan kimyasallarla kola içindeki kimyasallar küçük de olsa etkileşime giriyor ve bu durum tadın değişmesine sebep oluyor. Sonuçta en saf kola cam şişedeki kola...

Kolanın tadını değiştirmeden koruyan şeklinin cam şişe olduğu belirtiliyor. Ürünün ışık altında ya da rafta bekleme süresi de aynı oranda tadına etki eden etmenlerden.

Coca-cola yetkilileri nasıl satılırsa satılsın her tür kolanın aynı kola olduğunu belirtiyor. Tercihin şahısların tat algısına göre değiştiğini yöntemin her formda aynı şekilde olduğunu belirtiyor.

Kolanın içine atılan buz da tadını değiştiriyor. Kimine göre de teneke kutu plastik ya da cam şişede farklı olduğu kanısı psikolojik algı nedenleriyle farklılaşıyor.

Instutite of Food Technologists üyesi Sara Risch üretim formülünün her üründe aynı olduğunu fakat sözkonusu farklılığın bazı nedenlere dayanabileceğini açıklıyor. Örneğin teneke kutularda polimer dolayısıyla lezzetin bir parça emilim gösterebileceğini plastikteki Asetaldehit maddesinin tada karışabileceğini bu tür kimyasal etkileşimlerin bir parça da olsa farklılık yaratma ihtimali olduğunu belirtiyor.

RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
bn kutu kola çk severm :oke:

yagizbogac

yagizbogac

Üye
ben kutu alıyorum çünkü 330 ml olduğundan pat diye bitmiyor şişe alıyorum 2 yudum alıyorum bitiyor
:D

merty24

merty24

Üye
bilgilendirdiğin için teşekkürler

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
rica ederim ...

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Kola koladır.
Praetor...

Ne söz ama :naughty:

jackalx_06

jackalx_06

Üye
cam şişede severim gerçekten en orjinal tat şişede bence.

burak9400

burak9400

Üye
yok arkadaş isteyen istediğini yapsın bana dokunması cam şişenin tadını babam bile veremez:D:D:D

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Cam şişede içerim hep:)
Okulda,evde ,sokakta her yerde cam şişe cola:ehe

çeşnibahar

çeşnibahar

Üye
yaklaşık 5 yıldır hiç kola içmiyorum, o yüzden bi yorum yapmasam daha iyi olur.. :gul: yine de teşekkürler.. ;)

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
rice ederim ;)

Lina_TR

Lina_TR

Üye
Başka işleri yokmu bilim adamlarının uzaylıların peşini bıraktılarmı yok sa :D

qirL1903

qirL1903

Üye
Kutu coLa dha qsL

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...