Çin Üretimi Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
Çin Üretimi Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Merhaba Arkadaşlar

Burada sizlere Çin üretimi telefon alırken sıkça yaptığımız hatalardan bahsedeceğim ve çözüm yolunu birlikte bulacağız. Maddeler halinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralıyorum;

1. Markası çalıntı olan, Nokla, iPhone Mini, N99i, 8800 Sapphire gibi ürünleri kesinlikle almayın. Korsan olan, imeisi klonlanan ve SAR değeri gerçekten yüksek olan cihazlar bunlar. Uluslararası kaliteye önem veren, kurumsal kimliği olan, tüketici memnuniyetini ön planda tutan, Türkiye genelinde satış sonrası servis desteği veren firmaların ürünlerini tercih edin

2. Çinde üretim yapan ancak orjinal ürünler üreten firmalar Anycool, Trident, Verson, MyPhone, Digiphone ve Orite gibi markalardır bunlar dışında ürün almayın.

3. Cihazı 2.el satış yapan online sitelerden almayın, görerek, dokunarak satın alın.

4. Telefon alırken mutlaka fatura ve garanti belgesi olmasına dikkat edin. Zira korsan ürünlerle birlikte fatura verilmez, garanti belgesi de geçersizdir. Devletimize zarar verecek her türlü işten sakının !...

5. Telefonun ısrarla kutusunu isteyin. Zira Anycool, Trident gibi markalar orjinaldir fakat bunlarında korsanı getirilmektedir ve kutusuz satılmaktadır. Kutu orjinalliğin göstergesidir.

6. Ekranda ölü piksel olmamasına dikkat edin. Korsan ürünler bu şekilde de anlaşılabilir. Bunun için telefonu çalıştırın ve ekranda nokta nokta kalan yer var mı buna bakın !..

7. Telefonun seri numarasını kutusundaki seri numarasıyla karşılaştırın

8. Telefonun seri numarasını *#06# tuş dizilimiyle kontrol edin ve batarya kapağını çıkarınca altındaki numara ile aynı olup olmadığına bakın.

9. Telefonun seri numarasını mümkünse adresinden kontrol edin

10. Cihaz çift sim kartlı ise yukarıdaki üç maddeyi iki seri numarası için de uygulayın. Cihazın bataryasını çıkardığınızda iki adet seri numarası olmalı dikkat edin.

11. Kutu üzerinde mutlaka CE onayını arayın.

12. Telefonun bataryasını çıkarın ve CE onayını arayın.

13. Batarya üzerinde CE onayını arayın

14. Batarya üzerinde Çöpe Atmayın uyarısını arayın. Bu tüketici odaklı bir semboldür.

15. TV ve Radyo özelliği var ise mutlaka TRT bandrolünü arayın.

16. Garanti belgesi üzerinde mutlaka ithalatçı firma iletişim bilgilerini ve yetkili kişilerin imzalarını arayın.

17. Garanti belgesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın belge numarasını arayın

18. Kullanım kılavuzu ürünle ilgili tüketicinin bilmesi gereken tüm bilgileri içermeli buna dikkat edin

19. Kullanım kılavuzunda Uygunluk bildirim belgesi olmalı, belge üstünde CE işaret ve numarası, onaylanmış kuruluş kimlik numarası mutlaka yer almalı buna dikkat edin.

20. Kullanımdaki pil ömrünü öğrenin. Çoğu zaman kullanımdaki pil ömrü kılavuz verileriyle aynı olmaz. Pil ömrünü değerlendirirken kullanıcılardan fikir almaya çalışın. Zira bu ürünlerin yedek parçalarında şu an için sıkıntı yaşanmakta.

21. İçinize sinen birden fazla model varsa, seçiminizi hoşunuza gidenden yana kulanın. Beğendiğiniz cep telefonu tüm beklentilerinizi karşıladıktan sonra, marka ve modeli ne olursa olsun muhtemelen sizi üzmeyecektir.

22. Tasarımı çok yönlü değerlendirin. Kapaklı telefonlar telefon ekranını çizilmelere karşı daha iyi korur, ancak mekanik arızalara daha yatkındırlar. Klasik telefonlar telefonun o anki durumunu daha hızlı görebilmenizi sağlarlar, ancak tozlanma ve çizilme gibi dış etkilere daha açıktırlar. Tercihinizi yaparken nasıl kullanacağınızı, nerede taşıyacağınızı düşünün.

NOT: Konu alıntı, çalıntı, klon, kopya vs vs değildir...

Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: nekromania, Nartreon., yildirimirkos ve 28 diğerleri

Reis-i Eagles

Reis-i Eagles

Üye
Bana kalırsa hiç alınmaması gereken cihazlar ama güzel başlık olmuş. ;)

• Beğen
Tepkiler: nekromania
C01aY

C01aY

Üye
Teşekkürler, telefonun kutusunda Trt bandrolü war :)

DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Gerçekten çok güzel bilgiler ve anlatım..

Teşekkürler Ademim..

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Güzel çalışma Adem. Teşekkürler. :oke:

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
Hepinize teşekkür ederim. Amacıma ulaştıysam ne mutlu bana.

Pure Life

Pure Life

Üye
emeğine sağlık adem bunlar işime oldukça yarıyacak

Cynical

Cynical

Üye
Değişik konularda bolca tekrarlanan bilgilerdi. Böyle tek başlık altında toplanması iyi olmuş. Ne kadar dikkate alınır orası da ayrı tabi. Eline sağlık, Adem...

Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkür ederim :)

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Çin mali telefonlar çok dikkat edilmesi gereken konular. Elimden geldiği kadar bu telefonlardan uzak duracağım. Sizde uzak durmaya çalışın. Ama istiyorsanı ve bu isteğinizin önüne geçemiyorsanız veya çift hat kullanıyor ve yüksek model telefonlara para veremiyorsanız çin telefonlarını tercih edebilirsiniz. Bunun için de uyarılar, bilgilendirmeler maxicep farkıyla sizlerle. Adem kardeşimize emeğinden dolayı teşekkürler. Iyi bir konu olmuş.

-LiveYourLife-

-LiveYourLife-

Üye
Çin Malı Kullanıcıları için çok güzel bir döküman olmus. TeşekkürLer.
ama bir aralar bende kullanmıştım ve 3 gün durmadı elimde hemen çıkardım. sizede tavsiye etmem :)

alpertemmuz

alpertemmuz

Üye
ben de bir süre kullandım ..tv özelliği harika ama genel olarak alınacak türden telefonlar değil ayrıca sağlığa zararlı

_-_-_-ahmet-_-_

_-_-_-ahmet-_-_

Üye
Güzel bi paylaşım olmuş ben garantilide olsa cin malı yani ne kadar tutulur?

Doğan

Üye
eline emeğine yüreğine sağlık adem abi süper bi konu ;)

maniack61

maniack61

Üye
Güzel başlık.Ellerine sağlık.Lakin bu kadar maddeyi ezberlemek zor oLcak ;)

alperen1313

alperen1313

Üye
ellerine sağlık adem kardeşim

_KadirşinaS_

Üye
Adem arkadaşım güzel konu açmış. İki farklı başlıkta bu konunun yer alması çok iyi oldu. Benim burada katkı olarak söyleyebileceğim tek şey şu, çok emin olmamakla beraber Trident'in SAMSUNG'a ait bir marka olduğunu biliyorum.

Benim açtığım konuda da karşılaştırmalı resimler var çin malı ile orjinalinin isteyen arkadaşlar bakabilirler.:oke:
http://www.maxicep.com/cep-telefonl...lara-dikkat-surekli-guncellenecek-152784.html

tksharmely

tksharmely

Emekli Yönetici
Güzel bir çalışma olmuş Adem :oke: çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum :)

Üst Alt